Pod_lupą_1688x380.png

"Zdrowie pod lupą"
- Kampania edukacyjno-profilaktyczna laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA

Wyniki badań laboratoryjnych są obiektywnym wskaźnikiem zdrowia bądź choroby.
W dotychczasowych akcjach profilaktycznych zwracaliśmy uwagę, że mogą być one „lustrem” odzwierciedlającym całościowo stan naszego zdrowia.  Jednym tchem wymienialiśmy fundamentalne badania takie jak morfologia, glukoza, lipidogram, CRP, TSH i witamina D.
W wiosennej edycji tegorocznej kampanii edukacyjno-profilaktycznej podkreślaliśmy obok nich rolę, wagę i znaczenie badań profilaktycznych ukierunkowanych na kontrolę dobrostanu dwóch narządów – nerek i wątroby.

W drugiej edycji kampanii "Zdrowie pod lupą w dobie pandemii" zachęcamy do wykonania badań w kierunku chorób predysponujących do ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz do sprawdzenia, czy przebyliśmy infekcję wirusem SARS-CoV-2. W ramach akcji przygotowaliśmy e-Pakiet "Zdrowie w dobie pandemii" oraz e-Pakiet Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał (IgM, IgG) półilościowo.

W przebiegu COVID-19 nasileniu mogą ulegać procesy patologiczne już wcześniej toczące się w chorych narządach. Aktualnie, niekorzystny wpływ na przebieg COVID-19 najlepiej udokumentowano dla: poważnych chorób sercowo-naczyniowych (niewydolność serca, choroba wieńcowa, kardiomiopatie), chorób nowotworowych, przewlekłej choroby nerek, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), otyłości (BM I≥ 30), cukrzycy typu 2, anemii sierpowatej oraz stanów po przeszczepie narządów.

dr n. med. Emilia Martin, specjalista ds. badań laboratoryjnych.

We wczesnym wychwyceniu wielu nieprawidłowości zdrowotnych pomóc mogą badania laboratoryjne, znajdujące się w e-Pakiecie "Zdrowie w dobie pandemii". W e-Pakiecie znajduje się 14 badań: morfologia krwi, glukoza – podstawowe badanie w kierunku cukrzycy i stanów ją poprzedzających, lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG) – jeden z głównych wskaźników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, kreatynina z eGFR – główny laboratoryjny wykładnik funkcji nerek; wzrost stężenia kreatyniny we krwi, któremu towarzyszy spadek parametru eGFR wskazuje na niewydolność nerek, próby wątrobowe – grupa badań, pozwalająca ocenić stan wątroby i dróg żółciowych, obejmująca oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych (ALT, AST, GGTP i ALP) oraz stężenia bilirubiny całkowitej oraz CRP – niespecyficzny wskaźnik toczącego się stanu zapalnego.

Dość szybko po rozpoznaniu nowego koronawirusa wprowadzono na rynek testy wykrywające przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Jednym z nich jest Panel przeciwciał (IgM, IgG) półilościowo, który jest testem serologicznym półilościowym, który umożliwia dokładniejsze niż test jakościowy oznaczenie przeciwciał, powstających po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. W ramach Panelu przeciwciał półilościowo oznaczane są przeciwciała w dwóch klasach: IgG oraz IgM.

W drugim zestawie dostępny jest Panel przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (IgM, IgG) półilościowo. Badanie wykrywa obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w dwóch klasach: IgG i IgM. Dowiedziono, że przeciwciała klasy IgM i IgG pojawiają się we krwi prawie równocześnie – IgM w przeciągu 5 dni od wystąpienia objawów, a IgG po 5-7 dniach. Dotychczasowe badania wskazują, że przeciwciała IgM zanikają ok. 6-7 tygodnia po infekcji, kiedy to IgG są jeszcze obecne. Nie ustalono jeszcze, jak długo przeciwciała w klasie IgG utrzymują się w krążeniu. Wynik dodatni badania przeciwciał najpewniej wskazuje na przebyty kontakt z wirusem SARS-CoV-2

*  Wartość badania została podana na podstawie cennika komercyjnego Regionu Południowego DIAGNOSTYKI. 
Cenniki komercyjne badań mogą różnić się od siebie w zależności od Regionu/Oddziału DIAGNOSTYKI.

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey YouTube Icon
uPacjenta_logo.JPG

​Copyrights 2020 Diagnostyka sp. z o.o. | www.diagnostyka.pl  | Regulamin | e-Sklep uPacjenta.pl |Kontakt |